Tvárová joga a anti-aging

V posledných rokoch sa trendy starostlivosti o seba uberajú smerom k prírodným metódam a kozmetike. Jednou z takýchto prirodzených omladzovacích metód patrí aj tvárová joga.

Tvárová joga je jedným z najprirodzenejších a účinných spôsobov, ako spomaliť starnutie, prípadne odstrániť jeho prejavy. Základom cvičenia tvárovej jogy je pravidelné dýchanie a opakované namáhanie a masáž svalov. Počas toho sa svaly regenerujú, krvou sa dostáva do svalov viac kyslíka, vitamínov a minerálov, pokožka sa napne a naštartuje sa  prirodzená tvorba kolagénu a elastínu.

Pohyb svalstva je dôležitý nielen pre ich pružnosť a ohybnosť, ale tiež pre pohyb lymfy!

Počas toho sa :

 • regenerujú svaly
 • krvou sa do svalov dostáva viac kyslíka, vitamínov a minerálov
 • pokožka sa napne
 • naštartuje sa prirodzená tvorba kolagénu a elastínu
 • mäkké tkanivá ostávajú pružné a elastické

Pravidelnou fyzickou aktivitou nútime sval, aby bol pevnejší a pružnejší, to znamená , že si udržiavame tzv. „svalový tonus“. Vďaka cvičeniu tvárovej jogy je možné:

 • spevniť kontúry tváre
 • odstrániť dvojitú bradu
 • vyformovať líca
 • zoštíhliť krk
 • zjemniť vrásky okolo očí, nosa a úst
 • odstrániť alebo zmierniť opuchy pod očami
 • spevniť horné viečka
 • rozjasniť a napnúť pokožku

Zakladateľkou projektu Tvárová joga na Slovensku a v ČR je lektorka a školiteľka Ing.Zuzana Ondrisová. Jej kurzami prešlo od roku 2013 niekoľko tisícok žien. V roku 2018 založila svoj vzdelávací program pre budúce lektorky tvárovej jogy FACE YOGA Institute. Zuzana vo svojej praxi kombinuje viacero techník. Sú nimi cvičenia s tvárovými svalmi, masáže – manuálne a tiež s rôznymi pomôckami ako sú napríklad gua sha a face roller, bankovanie tváre a estetické tejpovanie tváre.

S tvárovou jogou je možné začať už okolo tridsiateho roku života skôr preventívne. Avšak Zuzanine klientky sú aj dámy po 60-ke.

Zuzana Ondrisová organizuje nielen živé ale aj online kurzy, jej klientky s ňou pravidelne cvičia vo FACE YOGA LIVE Clube a minulý rok jej vyšla aj tlačená kniha Omladnite s tvárovou jogou.

A aké sú benefity tvárovej jogy – cvičenia a masáží?

Okrem tých estetických vylepšení, ktoré nás zaujímajú ako prvé, sú to aj benefity zdravotné. Klientom môžeme pomôcť pri ochrnutí tvárových svalov po úrazoch, či rôznych zápaloch, pri vyskakovaní sánky ale aj s čeľustnými problémami. Účinky cvičenia a masáží sa prejavujú aj na psychike, pretože po masáži sa cítime uvoľnene, telo aj myseľ zrelaxuje. V neposlednom rade sem patria aj finančné benefity, pretože vďaka tvárovej joge ušetríme nemalé finančné čiastky za invazívne zákroky.

Ak máte chuť, vyskúšať pár jednoduchých krokov tvárovej jogy, odporúčame tieto.

Postup

 1. Krúživými pohybmi premasírujeme oblasť za ušami aspoň 5 x, jemne, nie je nutné silno tlačiť
 2. Položíme dlane do stredu na čelo a pomaly od stredu čela masírujeme cez spánky až dole ku kľúčnej kosti, zopakujeme aspoň 5 x
 3. Palce položíme pod bradu a jemne masírujeme smerom k ušiam, zopakujeme 5 x
 4. Dlane oboch rúk položíme na krídla nosa a masírujeme cez líca smerom k spánkom a potom dole ku kľúčnej kosti, tiež zopakujeme 5 x
 5. Pomaly otvárame ústa jako by sme chceli zívať alebo povedať wooow a následne pomaly zatvárame
 6. Otvoríme ústa do písmenka O pričom hornú peru aj spodnú peru stiahneme cez zuby a pritláčame, napíname tak strednú časť tváre.

 Kontakty:

www.tvarovajoga.sk

www.oblicejovajoga.cz

FB - https://www.facebook.com/tvarovajoga

IG – zuzana_tvarovajoga.sk

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie